Został mi do opisania jeden z ostatnich koncertów na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Opisując zespół skorzystam ze strony jednego z członków zespołu Kuby Niedoborka oraz strony LAF-u :
Jahiar – santur, śpiew. Charyzmatyczny perski muzyk, kompozytor, autor tekstów, aranżer; lider międzynarodowej formacji etnicznej Jahiar Group, która zagrała wiele koncertów w kraju i za granica i była laureatem wielu festiwali (m.in. 1999: 1 miejsce Mikołajki Folkowe). W 2000r. ukazała się płyta „Teheran” – do tej pory ciesząca się dużym uznaniem wśród słuchaczy muzyki etnicznej.Współpracował m.in. z Andrzejem Smolikiem, VooVoo, Kayah, Emamem (wirtuozem tabli), Khaled Fuad Heidarem (wirtuozem arabskiej lutni – ud), z Teatrem Lalki i Aktora im. J.CH. Andersena” w Lublinie, przy Konfrontacjach Teatralnych, z Filharmonia Słupską, z Film Festiwal Cottbus w Niemczech, Filmowym Festiwalem w Uherskich Hradiszczach w Czechach, z festiwalem filmowym Rozstaje Europy Itd. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na santur – jednym z klasycznych instrumentów perskich (cymbały)– pod okiem mistrza: Ali Asgar Zajadzand.
Jakub Niedoborek- gitara Doskonały znawca gitary flamenco. Posiada wyjątkowo dostojne brzmienie. Niezwykły talent w połączeniu z dbałością o szczegóły oraz wszechstronną edukacją gitarową sprawiają że spod jego rąk wypływają przejmujące melodie.
Pochodzi z Lublina. W dzieciństwie pobierał lekcje gry na fortepianie. Prawdziwą pasją jego życia okazała się jednak gitara. Muzyki „klasycznej” uczył się pod kierunkiem prof. Kazimierza Szczebla w lubelskiej SM II st. i prof. Aliny Gruszki w Katowickiej Akademii Muzycznej. Brał także udział w lekcjach mistrzowskich u m.in. M. Barrueco, H. Käppela, H. Hope’a, D. Tanenbauma, J. Morela. Równolegle do edukacji klasycznej, samodzielnie poznawał tajniki muzyki flamenco. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów dawał recitale gitarowe poświęcone tej sztuce.Jako kameralista współtworzy wiele zespołów muzycznych m.in.: Por Fiesta, Soniquete (flamenco), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Fuente (muzyka arabska), Tanguillo (tango argentyńskie), El Duende (muzyka współczesna), Borys Somerschaf band (romanse rosyjskie), Marek Ravski band (muzyka żydowska).
Osobiście koncert mi się bardzo podobał. Parę bisów udowadnia tylko, że ludzie bawili się świetnie. Znowu prócz zdjęć zamieszczam filmy, dzięki którym można cofnąć się w czasie i ponownie posłuchać tej niepowtarzalnej muzyki
Linki: