środa, 15 sierpnia 2012

Fuente na 13. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

Został mi do opisania jeden z ostatnich koncertów na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Opisując zespół skorzystam ze strony jednego z członków zespołu Kuby Niedoborka oraz strony LAF-u :

Jahiar – santur, śpiew. Charyzmatyczny perski muzyk, kompozytor, autor tekstów, aranżer; lider międzynarodowej formacji etnicznej Jahiar Group, która zagrała wiele koncertów w kraju i za granica i była laureatem wielu festiwali (m.in. 1999: 1 miejsce Mikołajki Folkowe). W 2000r. ukazała się płyta „Teheran” – do tej pory ciesząca się dużym uznaniem wśród słuchaczy muzyki etnicznej.Współpracował m.in. z Andrzejem Smolikiem, VooVoo, Kayah, Emamem (wirtuozem tabli), Khaled Fuad Heidarem (wirtuozem arabskiej lutni – ud), z Teatrem Lalki i Aktora im. J.CH. Andersena” w Lublinie, przy Konfrontacjach Teatralnych, z Filharmonia Słupską, z Film Festiwal Cottbus w Niemczech, Filmowym Festiwalem w Uherskich Hradiszczach w Czechach, z festiwalem filmowym Rozstaje Europy Itd. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na santur – jednym z klasycznych instrumentów perskich (cymbały)– pod okiem mistrza: Ali Asgar Zajadzand.

Jakub Niedoborek- gitara Doskonały znawca gitary flamenco. Posiada wyjątkowo dostojne brzmienie. Niezwykły talent w połączeniu z dbałością o szczegóły oraz wszechstronną edukacją gitarową sprawiają że spod jego rąk wypływają przejmujące melodie.
Pochodzi z Lublina. W dzieciństwie pobierał lekcje gry na fortepianie. Prawdziwą pasją jego życia okazała się jednak gitara. Muzyki „klasycznej” uczył się pod kierunkiem prof. Kazimierza Szczebla w lubelskiej SM II st. i prof. Aliny Gruszki w Katowickiej Akademii Muzycznej. Brał także udział w lekcjach mistrzowskich u m.in. M. Barrueco, H. Käppela, H. Hope’a, D. Tanenbauma, J. Morela. Równolegle do edukacji klasycznej, samodzielnie poznawał tajniki muzyki flamenco. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów dawał recitale gitarowe poświęcone tej sztuce.Jako kameralista współtworzy wiele zespołów muzycznych m.in.: Por Fiesta, Soniquete (flamenco), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Fuente (muzyka arabska), Tanguillo (tango argentyńskie), El Duende (muzyka współczesna), Borys Somerschaf band (romanse rosyjskie), Marek Ravski band (muzyka żydowska). 


Osobiście koncert mi się bardzo podobał. Parę bisów udowadnia tylko, że ludzie bawili się świetnie. Znowu prócz zdjęć zamieszczam filmy, dzięki którym można cofnąć się w czasie i ponownie posłuchać tej niepowtarzalnej muzyki  











Linki:



poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Čači Vorba na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu dobiegła już niestety końca, ale ja mam jeszcze trochę materiałów na kolejne posty. Nie udało mi się wstawiać postów na bieżąco, dlatego że było tak wiele filmów do obejrzenia ;), że po prostu nie było kiedy się tym zająć. 

ČAČI VORBA to istniejąca od 2006 r. lubelska grupa specjalizująca się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej, okrzyknięta przez zachodnioeuropejskich krytyków mianem "jednego z najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej" (Songlines Magazine) ostatniego czasu . Zespół serwuje słuchaczom akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Poprzez zaskakujące połączenia w stylu "bałkańskiego twista", "rumuńskiego rock'n'rolla", "romskiego swinga" zespół wprowadza zwariowaną atmosferę bałkańskiego wesela. 

Zespół Čači Vorba dał naprawdę dobry koncert. Jedynym minusem do jakiego mógł bym się przyczepić jest słabo oświetlona scena. Zdjęcia wyszły bardzo ciemne. Wiele zdjęć "poruszyłem" i nie wyszły tak jak chciałem. Na komputerze dopiero zobaczyłem, że są lekko rozmazane. Choć może dzięki temu coś w sobie mają? 

Po więcej informacji o zespole, sięgniecie klikając w linki na dole. 











Linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C4%8CA%C4%8CI_VORBA
http://www.laf.net.pl/


środa, 8 sierpnia 2012

Folknery na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu


Akademii Filmowej w Zwierzyńcu ciąg dalszy. Kolejny folkowy zespół zagrał niesamowitą muzykę. Mimo tego, że poszedłem na koncert w celu robienia zdjęć nie dało się nie tańczyć. Rytmiczna muzyka zespołu Folknery sama zapraszała do tańca. 

Niezwykły zespół z Kijowa, jedno z największych odkryć ukraińskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat. Zespół został założony w 2009r. przez grupę kreatywnych folklorystów z Kijowa jako projekt teatralny. Muzycy, w poszukiwaniu autentycznych melodii i folkloru ludowego, przemierzają Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję, odwiedzając tamtejsze wsie i poznając ginącą kulturę. Powstały w ten sposób repertuar Folknerów jest swoistą reinkarnacją kultury ludowej regionu Karpat z przed wieków. Na rodzimej scenie folkowej zabłysnęli na dużych festiwalach folkowych - „Trypilskie Koło", „Art-Pole", „Rożanica" etc. W grudniu 2011r. zespół zdobył nagrodę główną i nagrodę publiczności festiwalu "Mikołajki Folkowe" (Lublin).



Wczorajszy koncert był jednym z lepszych koncertów na tegorocznej akademii, mimo że grały dopiero dwa zespoły. Życzę miłego oglądania zdjęć oraz, aż trzech filmów które nagrałem, żeby Ci co nie byli na koncercie mogli posłuchać zespołu oraz żeby zazdrościć tym co na nim byli ;) Jak zwykle na dole podaje parę linków.

















Linki:
http://japanontop.com/index.php?key=folknery

wtorek, 7 sierpnia 2012

Tsigunz Fanfara Avantura na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

Witam. Tak jak zapowiadałem posty delikatnie zaczęły odbiegać tematycznie od tych pierwszych, ale chyba jest to miłe urozmaicenie. No bo w końcu kto by chciał oglądać i czytać o samych obrazach ;). Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu w pełni, a wiec grzechem by było przejść obok tej imprezy obojętnie, tym bardziej, że odbywa się z mojej miejscowości. Akademia nie żyje samymi seansami filmowymi, ale również imprezami towarzyszącymi z których postanowiłem skorzystać i je udokumentować. 

Miałem zamiar napisać o zespole Tsigunz Fanfara Avantura, ale najlepszym źródłem informacji o nich jest ich własna strona do której odsyłam i z której podebrałem poniższy tekst, który najlepiej opisuje jaka muzykę tworzą i czym się inspirują. 

"Ogniowe strzelby współczesnej cyganistyki, kolekcjonerzy pol-muzowkich przydęć, szybcy i niebezpieczni królowie turbo groovu, cyniczni romantycy na granicy fałszu, po prostu tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy! Ten zespół stanowi pomost łączący sztukę wschodu i zachodu, łączący starych i młodych, łączący wodę z ogniem i wino ze sneakersem, gorące rytmy Majorca Party z cygańską swobodą i niemieckim ordnungiem. Zazdroszcząc Cyganom ich kultury i talentu, The Tsigunz kradną tradycyjne melodie z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii, aby je potem bezcześcić i torpedować zdobyczami muzyki XXI wieku, łącząc tradycyjne instrumenty dęte i perkusyjne z najnowszymi osiągnięciami techniki, opracowanymi w Japonii a wyprodukowanymi w Chinach. A wszystko to przeniesione na polski grunt, z tradycjami polskiej szkoły jazzu i postromantycznymi odniesieniami do słowiańskiej melodyki. Nie bez znaczenia jest strona wizualna występów. Zamiłowanie muzyków do zarostu, tombakowej biżuterii oraz charakterystycznego podrygiwania owocuje błyskawicznym sprzężeniem zwrotnym z publicznością głównie płci pięknej!!!"


Wypadało by mi tutaj opisać własne wrażenia związane z koncertem. Muzyka zespołu Tsigunz naprawdę jest świetna i tylko to że akurat byłem z aparatem spowodowało że nie rzuciłem się do tańca :) Wiadomo, że jednym się taka muzyka podoba a innym nie, ale to już zależy od gustu odbiorcy. Do mojego gustu przypadł, czekam na płytę.

Pod porcją zdjęć znajdziecie nagranie z koncertu, oraz linki odsyłające do strony głównej zespołu oraz stron związanych z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu. 















Linki: